Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Czy foliowe przegrody spawalnicze to dobre zabezpieczenie pracowników przed promieniowaniem świetlnym?

Promieniowanie świetlne emitowane przez łuk elektryczny w procesie spawania możemy podzielić zasadniczo na promieniowanie widzialne, czyli światło czerwone, żółte i zielone oraz promieniowanie niewidzialne dla ludzkiego oka – niebieskie, podczerwone (IR) a także ultrafioletowe (UV). Zbyt długie przebywanie w zasięgu promieniowania świetlnego bez odpowiedniej osłony niesie za sobą wysokie ryzyko poparzeń narządu wzroku i skóry. Dlatego też w pomieszczeniach w których realizuje się procesy związane ze spawaniem i obróbką metali przepisy BHP wymagają stosowania odpowiednich zabezpieczeń takich jak ekrany spawalnicze, specjalistyczne kombinezony a nawet używanie odpowiednich matowych farb do malowania elewacji.

Odzież ochronna dla spawaczy

Spawacz to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji oraz dobrej odporności i nienagannego zdrowia. Pracownicy wykonujący ten zawód są nieustannie narażeni na promieniowanie cieplne i świetlne, które popowstaje podczas spawania łukiem elektrycznym. Dlatego też wyposaża się ich w odzież specjalistyczną która chroni ich jednocześnie przed każdym z czynników ryzyka występujących na ich stanowisku pracy. Odzież taka musi spełniać wysokie normy bezpieczeństwa określone w normach ISO 11611, ISO 11212, ISO 1149-5. Ponadto spawaczy wyposaża się w specjalistyczne przyłbice chroniące twarz i oczy, obuwie i rękawice ze skóry odporne na ciepło i promieniowanie IR a także UV

Ekrany spawalnicze stosowane do ochrony otoczenia stanowiska spawalniczego

Co jednak z innymi osobami niewyposażonymi w kombinezony ochronne a przebywającymi w otoczeniu stanowiska spawalniczego? Pracowników tych również należy chronić przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania świetlnego a czasami nawet przed poparzeniami wywołanymi przez roztopione cząsteczki metalu w postaci odprysków spawalniczych. Służą do tego ekrany spawalnicze z folii PCV specjalnego przeznaczenia. Materiał używany do produkcji przegród foliowych musi spełniać wymogi normy spawalnicze ISO 25980. Zgodnie z zapisami musi on tłumić 99.998% niewidzialnego promieniowania podczerwonego a także ultrafioletowego, przy czym odbić w kierunku spawacza może mniej niż 10% promieni. Pozostałe promieniowanie świetlne musi wchłonąć materiał spawalniczy.

Parawany o różnej przezroczystości a stopień ochrony przed rozbłyskami spawalniczymi

Nieco inaczej ma się sprawa osłony przed światłem widzialnym, czyli jaskrawymi rozbłyskami łuku spawalniczego. Wśród folii wypełniających ekrany spawalnicze rozróżniamy cztery stopnie przezroczystości, z których każdy oznaczony jest innym kolorem materiału. Folia czerwona w najmniejszym stopniu tłumi rozbłyski jednak pozwala na swobodną obserwację stanowiska spawalniczego nawet, gdy nie jest ono rozświetlane przez łuk spawalniczy. Folie brązowe i jasnozielone tłumią światło niebieskie na średnim poziomie. Największą osłonę dla oczu dają folie ciemnozielone o matowej powierzchni. Bardzo dobrze tłumią rozbłyski światła jednak praktycznie uniemożliwiają dostrzeżenie czegokolwiek za ekranem z wyjątkiem jasnego punktu w miejscu wykonywania spoiny. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że bez względu na poziom przezroczystości materiału każdy ekran spawalniczy chroni przed promieniowaniem IR a także UV w 99,998%.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz